fbpx

Батькам, новим користувачам, родичам та друзям

Підтримка батьків

Ми впевнені, що бути чесними, відкритими і допитливими – найбільш конструктивний спосіб, щоб впоратися з втратою слуху у дитини. Не соромтеся звертатися за допомогою і просити у сурдологів, педагогів, інших батьків поради, інформації та допомоги.

Підтримка батьків

Ви не наодинці

Ви не єдині серед батьків дітей з порушенням слуху

Є багато інших батьків, які перебувають у подібній ситуації й готові поділитися своїм досвідом. Вони можуть надихнути та мотивувати, або просто вислухати вас. Шукайте в інтернеті дискусійні форуми для батьків, сайти громадських організацій. Спілкування з іншими батьками дітей з порушенням слуху може дати вам хорошу підтримку і реальну інформацію про те, як допомогти своїй дитині. І пам’ятайте, що ваша дитина теж виграє від зустрічей з іншими дітьми.

Ви не наодинці

Залучати бабусь та дідусів, братів та сестер

Наші поради

Для того щоб допомогти бабусям і дідусям, а також дітям адаптуватися до втрати слуху, можна зробити кілька речей. Всі вони стосуються знань і розуміння.

Залучайте родичів і членів сім’ї

Втрата слуху означає більше, ніж просто нездатність чути. Втрата слуху веде до проблем, пов’язаних з доступом до слухової інформації, зокрема, мови. Навколишні звуки, які додають багатства якості життя, можуть не бути почутими дитиною з втратою слуху. Навіть незначне порушення слуху може привести до труднощів зі спілкуванням, навчанням, читанням, промовою і соціалізацією. Щоб допомогти дітям подолати ці труднощі, бабусі і дідусі, а також брати і сестри повинні бути соціально активними.

Незважаючи на всю свою сучасність, сьогодні слухові апарати і раніше мають обмежені можливості. Розуміння цих обмежень є необхідністю для бабусь і дідусів, а також братів і сестер, які бажають спілкуватися. Знання найкращого способу поговорити з дитиною з використанням найкращих форм спілкування може швидше привести до успіху, ніж до поразки.

Гарне щоденне спілкування

Іноді тільки один або два члена сім’ї можуть з успіхом спілкуватися з дитиною, тому вони стають “перекладачами” для інших членів сім’ї. Це може вплинути на взаємини між членами сім’ї і дитиною з втратою слуху. Найкраще рішення – це навчити кожного, як успішно та безпосередньо спілкуватися з дитиною. Бабусі й дідусі, а також брати та сестри повинні розуміти наявність втрати слуху у дитини, а також те, як їм допомагають слухові апарати, і те, які існують способи спілкування з дитиною.

Повсякденне спілкування

Існує безліч способів підтримки дитини в повсякденних ситуаціях. Наприклад, при спілкуванні ви зможете допомогти дитині зрозуміти та розвинути мовлення краще, пам’ятаючи про деякі основні правила, такі, як:

Дитина повинна бачити Ваше обличчя

Якщо дитина може бачити, як ви говорите, їй буде легше почути, що Ви говорите. Якщо ваше обличчя добре освітлено, дитині простіше побачити його вираз та читати по ваших губах. Тому не слід підпирати обличчя рукою або ховатись за газетою під час розмови.

Говоріть чітко

Говоріть чітко, з нормальною швидкістю і пам’ятайте, що кричати не потрібно. Якщо дитина не розуміє вас, спробуйте перефразувати слово або речення, а не повторювати сказане.

Уникайте фонового шуму

При розмові намагайтесь уникати фонового шуму. Вимкніть телевізор та закрийте відкриті вікна, щоб заглушити шум від руху транспорту. Або підійдіть ближче, щоб зробити свій голос голоснішим, або постарайтеся знайти більш тихе місце для розмови.

Те, наскільки дитина зможе отримати користь від описаних методів, безпосередньо залежить від ступеня втрати слуху, типу слухових апаратів, віку і загальних здібностей. Підтримка всієї родини у справі пошуку способів спілкування життєво важлива для успіху Вашої дитини.

Інші комунікативні методики

Читання з губ

Губи беруть участь в артикуляції слів і візуально видно різницю в проголошенні слів, наприклад, “людина” в порівнянні з “земля”. Тому читання з губ дуже важливе, особливо для дітей з великою втратою слуху, тому що для розуміння їм треба ще й бачити. Таким чином читання з губ, яке діти мимоволі опановують в процесі спілкування, покращує розуміння розмовного мовлення.

Заняття з розвитку слуху та мовлення

У багатьох дітей з вадами слуху спостерігається затримка розвитку мовлення. Тому їм слід відвідувати заняття з сурдопедагогом або логопедом, що може допоможе спілкуватися більш ефективно.

Спеціальні заняття дуже важливі, оскільки діти з вадами слуху часто не можуть почути тонкі відмінності в звуках мовлення, необхідні для точного їх відтворення (наприклад, “ш” і “ч”).

Багато звуків по одному тільки читанню з губ розрізнити неможливо, а сенсоневральне порушення слуху може обмежити потенційне розуміння мовлення, яке можуть забезпечити слухові апарати. Наприклад, звук “з” не завжди можна точно почути, як в парі слів “везти” – “вести”. Тому навчити дитину належному використанню та виголошенню звуку “з”, а значить, і розуміння цього звуку, зможе саме фахівець-сурдопедагог.

Чітке мовлення

Метод чіткого мовлення – це простий спосіб говоріння. Вчіться правильно і чітко вимовляти кожне слово та речення, не “ковтаючи” слова та їх закінчення. Для чіткого мовлення також характерні паузи між фразами та реченнями.

При використанні чіткого мовлення ви відчуєте, що ваш голос автоматично сповільнюється і стає голоснішим. Завдяки більш повному діапазону інтонації голосу та наголосу на ключових словах ваш голос також стає красивішим.

Дослідження показали, що чітке мовлення дуже легко використовувати та легко навчитися. Ми також знаємо, що коли людина з порушенням слуху слухає когось, хто говорить чітко, вона вважає, що співрозмовника легше зрозуміти, навіть в гамірних ситуаціях. Для того щоб дізнатися, як використовувати метод чіткої мови, проконсультуйтеся з нашим сурдопедагогом.

Мова жестів

Діти зі значною або повною втратою слуху часто використовують жестову мову. Більшості дітей з великим рівнем втрати слуху потрібні слухові і візуальні підказки, щоб мати можливість спілкуватися.

Вивчення мови жестів не обов’язково означає, що не можна вивчитися говорити. Цьому необхідно довго вчитися, але діти з великою втратою слуху можуть вивчати і те й інше. Жестова мова допомагає в оволодінні усним спілкуванням.

Якщо ви вирішуєте вивчити мову жестів, вся сім’я повинна активно в цьому брати участь. Поговоріть з сурдопедагогом, проконсультуйтеся з іншими батьками, вчителями і дорослими з втратою слуху.

Ви можете почути багато різних думок про мову жестів, тому перед прийняттям рішення зберіть якомога більше інформації.